Klausimai-atsakymai

● Ar saugu kasdien daryti kalanetiką?
Taip, kalanetikos mankštą yra saugu atlikti kasdien, bet geriausiai, jei kūnui suteiksite 1–2 dienas poilsio per savaitę. Taip jūsų organizmas sukaups daugiau energijos tomis dienomis, kai jūs sportuojate.

● Mano mažas kraujospūdis. Ar galiu užsiimti kalanetikos mankšta?
Kalanetika jums ypač tinka, nes tai mankšta, kuri kelia kraujospūdį.

● Kokios treniruotės labiausiai tiktų laikysenai tobulinti ir atsikratyti įpročio kūprintis? Per kiek laiko galima sulaukti apčiuopiamų rezultatų?
Laikysenos korekcijai kalanetika puikiai tinka. Kaip parodė mūsų praktika, merginos jau po kelių treniruočių pastebi, kad vis dažniau aplanko noras išsitiesti, pasitempti, vaikščioti „it stirna“, dingsta nugaros, kaklo skausmai, įtampa pečių srityje. Šie pojūčiai skatina su malonumu mankštintis ir siekti vizualių rezultatų.

● Labai mėgstu nešioti aukštakulnius. Kokius raumenis reikia stiprinti labiausiai?
Aukštakulniai – moterų džiaugsmas. Jie suteikia eisenai gracijos, vizualiai dailina kojas, tačiau juos avėti sugeba ir gali ne visos! Kad eisena būtų graži ir taisyklinga, moteris turi būti plastiška, lanksti ir koordinuota.
Eisenai svarbu ir kūno pusiausvyra, taisyklinga laikysena ir raumenų jėgos (ypač apatinės kūno dalies) ištvermė. Atliekant kalanetiką, daugiau dėmesio reikėtų skirti šlaunų, sėdmenų, blauzdų, pilvo preso, nugaros raumenims stiprinti, t. y. tiems raumenims, kurie tiesiogiai dalyvauja eisenos procese.

● Aš dar maitinu kūdikį. Ar galiu sportuoti?
Taip, tikrai galite. Treniruotės nekenkia maitinimui krūtimi – nei kiekis, nei kokybė, nei pieno skonis nepasikeis. Svarbiausias gydytojų patarimas – stenkitės nesuprakaituoti, kad nesumažėtų pieno. Beje, kalanetika yra rami, lėta mankšta, kurios metu stipriai ir neprakaituojama. Po treniruotės pajusite šilumos jausmą, maloniai sklindantį iš vidaus. Jei krūtinė sunki, jums gali būti nepatogu sportuoti. Pabandykite treniruotis po to, kai pamaitinate kūdikį, tada bus lengviau. Dėvėkite dvi sportui skirtas liemenėles, kad krūtinė mažiau judėtų. Treniruotės metu galite vengti pratimų gulint ant pilvo, kad be reikalo nespaustumėte pieno liaukų. Mankštinkitės tol, kol pajusite lengvą nuovargį. Visada svarbu klausytis savo kūno ir nepersitempti.

● Kokią treniruočių rūšį geriausiai rinktis neseniai pagimdžiusiai moteriai?
Neseniai pagimdžiusiai moteriai, gydytojui leidus, svarbu pradėti nuo minimalių krūvių. Treniruokitės po truputį darydamos pažangą. Nepersitempkite. Pirmuosius 3 mėn. po gimdymo venkite intensyvių treniruočių, leiskite kūnui po truputį grįžti į priešnėštuminį lygį. Gydytojai rekomenduoja reguliarias jėgos, koordinacijos, giluminių raumenų stiprinimo treniruotes – visa tai sieja kalanetika. Harmoninga ir ramaus tempo mankšta ne tik padės atkurti raumenų tonusą, sustiprinti pilvo ir dubens dugno raumenis, bet suaktyvins medžiagų apykaitą, suteiks energijos. Išbandykite kalanetiką! Svarbiausia, kad procesas teiktų malonumą ir geras emocijas!

● Po didžiulio streso staigiai krito svoris, po to viskas grįžo su kaupu. Labai sudėtinga atsikratyti antsvorio. Norėčiau mankštintis fizinei ir dvasinei pusiausvyrai atgauti. Ar man tiktų kalanetika?
Kalanetika – tinkama mankšta tiek fizinei, tiek dvasinei pusiausvyrai atkurti, nes akcentuoja lėtą ir sąmoningą mankštinimąsi, susitelkimą į save, kvėpavimą ir atsipalaidavimą. Puikiai koreguoja apimtis. Kalanetika – tai atradimas niekada nesportavusioms moterims arba nemėgstančioms lankytis tradicinėse sporto salėse. Ypač svarbu, jog mankštinantis jaustumėte malonumą. Jeigu mankšta bus nemiela, rezultatai bus ypač sunkiai pasiekiami.

● Turiu problemą su klubo sąnariu, man – osteoporozė. Žinau, kad negaliu netgi dviračio minti, o labai norisi mankštintis. Ar man tinka kalanetika?
Osteoporozė – tai kaulų liga, kuriai būdingas kaulų tankio mažėjimas, maža kaulinė masė, kaulų trapumas. Ši liga dažnai vadinama „tyliąja epidemija“, nes kaulų retėjimo žmogus nejaučia. Simptomai, pvz., skausmas, kaulų lūžiai net dėl menkų traumų įvyksta tik ligai progresavus. Dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, ypač moterys.
Osteoporozės profilaktikai (tuo labiau sergant) svarbi tinkama mityba, taip pat būtinas fizinis aktyvumas. Jums mankšta ypač reikalinga, nes fiziniai pratimai didina kaulų tankį. Tam puikiai tinka kalanetika, nes jos metu nėra didelės apkrovos klubo sąnariui. O dviratį minti galite, tik, žinoma, stacionarų ir nedideliu krūviu.

● Mano kolegės lanko kalanetikos užsiėmimus, taigi, išgirdau labai gerų atsiliepimų. Norėčiau ir aš sportuoti, bet turiu stuburo išvaržą ir nežinau, ar man tiktų treniruotės, ar tai man nepakenktų?
Pirmiausia reikalinga išsami informacija apie išvaržą: jos lokalizacija (ar ji lumbinėje stuburo srityje, ar aukščiau); klinikinė simptomatika (ar skausmas intensyvus, kada skauda); judesių ribotumas (ar yra, jei jų yra, kiek). Reikėtų turėti ir gydytojo radiologo išvadas po magnetinio rezonanso tyrimo (jis nusako išvaržos būklę). Žinoti ar yra listezė (stuburo slankstelių nukrypimas nuo ašies, t. y. į priekį arba atgal) – tai rodo funkcinės stuburo rentgenogramos.
Labai svarbu žmogaus amžius, fizinė būklė, giliųjų stuburo raumenų išsivystymas, kitos ligos (negalavimai). Tik po to nustatoma, ar reikalingas tolesnis gydymas. Jei ne, ar galimas fizinis aktyvumas, jei galimas, tai kiek, kokių pratimų/apkrovų vengti, ką ir kaip daryti. Dažniausiai, jeigu operacija nebūtina, sportuoti galima, tačiau be nuodugnaus ištyrimo galima ir pakenkti sau.

● Iki šiol intensyviai sportavau, lankiau treniruoklių salę ir mankštinausi pagal trenerio sudarytą programą. Tačiau liepos mėnesį patyriau traumą, labai stripriai patempiau čiurnos raiščius, kurie sunkiai gyja. Be sporto negaliu, nors mano treneris pataria kojoms jokių pratimų nedaryti. Gal galėsite man patarti, ar tinka kalanetika?
Taip, tinka, nes skausmas jau aprimęs. Kalanetikos treniruotės yra ramios, nedaroma jokių staigių judesių, be to, niekada nereikia daryti per prievartą, jei negalite arba yra per sunku. Venkite pėdos sukamųjų judesių, stovėsenos ant vienos kojos ar kitokių rizikingų pratimų, kuriuose dalyvauja čiurna. Be to, jei čiurną saugosite ir stengsitės kiek įmanoma laikyti ramybės būsenoje, mankštinantis nieko blogo nenutiks.

● Man – 55 metai, svoris – 97 kg, ūgis – 170 cm. Nuo jaunystės turiu problemų su nugara. Prieš šešerius metus man buvo atlikta galvos kraujagyslių operacija, patyriau insultą… Nebedirbu. Kelerius metus buvau stresinės būklės, todėl priaugau svorio. Juosmens diskai išsiplėtę ir labai skauda juosmuo… Nežinau, ar įmanoma dar ką nors ištaisyti? Patarkite, ar man tinka kalanetika? Ar verta mankštintis turint tokį svorį?
Labai malonu, kad nepabijojote ir kreipiatės patarimo, nes sveikata – neįkainuojamas turtas. Mankšta yra būtina įvairaus amžiaus ir sudėjimo žmonėms, todėl pradėti niekada nevėlu ir, sakyčiau, būtina. Trumpai susipažinus su jūsų sveikatos bėdomis, galiu teigti, kad įprasto intensyvumo mankšta jums gali būti per sudėtinga. Juk nenorite padaryti daugiau žalos nei naudos, ar ne? Jei būtų galimybė, siūlyčiau pasirinkti individualų užsiėmimą, kad jums vadovautų treneris, kuris patars, kas tinka, o kas ne. Jei neturite galimybės samdyti trenerio, siūlyčiau peržvelgti siūlomos mankštos programą bei atlikti pratimus trumpesnį laikotarpį ir paprastesnę pratimo variaciją. Jei kai kurie pratimai per sunkūs, atidėkite juos vėlesniam laikui, kai sustiprėsite ir norėsis didesnio krūvio.